Jarmark Bożonarodzeniowy

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż……, a My w atmosferze radosnego oczekiwania wraz ze Skrzatami wystartowaliśmy 10 grudnia 2017 roku Jarmarkiem Bożonarodzeniowym w Gminie Krzęcin. Owe wydarzenie to już tradycja, na którą czeka się z utęsknieniem przez cały rok.

Jego wyjątkowość tkwi przede wszystkim w tradycji staropolskich obyczajów i atmosferze bliskości osób zupełnie sobie obcych odwiedzających nasz Jarmark. Dzięki sprzyjającej aurze mogliśmy tegoroczne spotkanie zorganizować na świeżym powietrzu, co jeszcze bardziej podkreśliło jego wyjątkową atmosferę o zmroku. Założeniem naszego Jarmarku była prezentacja dorobku artystycznego i kulinarnego Mieszkańców naszej Gminy i nie tylko oraz zacieśnianie wzajemnych relacji poprzez wystawianie stoisk rękodzielniczych przez stowarzyszenia, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, szkołę podstawową , przedszkole oraz osoby fizyczne. Jarmark był też doskonałą okazją do zaprezentowania swoich zdolności kulinarnych i tych na słodko i na ostro, jak i również dał nie jednej osobie inspiracje na stworzenie oryginalnego prezentu gwiazdkowego. Atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych odwiedzających nasz tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy był występ szczudlarzy, żonglera i firemana ze Szczecina, którzy zabawiali i zapraszali do zabawy zgromadzonych na placu. Tradycyjnymi polskimi kolędami przywitała wszystkich Krzęcińsko – Choszczeńska Orkiestra Dęta, zaś Skrzaty – instruktorki z Gminnego Centrum Kultury w Krzęcinie zaprezentowały świąteczny taniec skrzatów i wprowadziły najważniejszego gościa tej imprezy – św. Mikołaja z pomocnikami. Podczas Jarmarku dużym zainteresowaniem cieszył się Leśny Zakątek, w którym można było napisać list do św. Mikołaja, zrobić sobie zdjęcie w zabawnym świąteczno – zimowym standzie fotograficznym, saniach ciągniętych przez renifery, a także w fotelu bujanym na kolanach Mikołaja. Gościliśmy Krzęcińskiego Skrzata Prezentusia i mogliśmy go poprosić o spełnienie świątecznych życzeń poprzez trzymanie czapeczki. Podziwialiśmy piękną wystawę prac konkursowych „ SKRZAT – dekoracja świąteczna”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 7 grudnia 2017 roku w budynku Gminnego Centrum Kultury w Krzęcinie, komisja w składzie pan Edmund Pokorniecki – przewodniczący oraz pani Kazimiera Prokopiak – członek, wyłoniła z 31 zgłoszonych prac zwycięzców. Uroczyste wręczenie nagród przez Przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Panią Kazimierę Prokopiak nastąpiło podczas Jarmarku. W kategorii przedszkole zwyciężyła Nadia Komarnicka wyróżnienie otrzymała Zuzanna Bartczak W kategorii Szkoła Podstawowa kl. I – III zwyciężyła Nikola Banasiak wyróżnienie otrzymała Maja Banasiak W kategorii Szkoła Podstawowa kl. IV – VI zwyciężyła Kinga Grudzińska wyróżnienie otrzymali Kinga Nowak i Paweł Dzikowski W kategorii Szkoła Podstawowa kl. VII i Gimnazjum zwyciężyła Martyna Wojdak wyróżnienie otrzymała Aleksandra Rutkowska W kategorii Dorośli zwyciężyła Joanna Przepiórska wyróżnienie otrzymała Natalia Kośmider, a pozostałe osoby słodki upominek. Pracownia Skrzatów pozwoliła pobudzić świąteczne inspiracje, wykazać się pomysłowością i zdolnościami manualnymi dekorując własnoręcznie bombki, a także stworzyć swojego Skrzata którego każdy mógł zabrać do domu. Do bajecznych smaków na szlaku magii prowadziła nas Kraina Pyszności, kusząc nas smacznymi ciastami oraz gorącą kawą, herbatą w ten magiczny, a zarazem mroźny dzień. Tradycją stało się, że gospodarz naszej gminy pan Bogdan Wojciech Brzustowicz wraz z małżonką przygotowali przepyszny rozgrzewający barszcz czerwony, a dodatkiem był chleb z domowym smalcem przygotowany przez panią Dorotę Głowacką. Pierogowy Zakątek to kwintesencja smaku, tradycji i nowoczesności. Zapach pysznych pierogów unosił się wszędzie a to za sprawą rozstrzygnięcia konkursu na „Najsmaczniejsze Pierogi” nad którym czuwała komisja w składzie: pani Grażyna Kaczmarek- przewodnicząca, pani Barbara Dratwa – członek i pani Urszula Wiąz – członek. Do konkursu zgłosiło się pięć drużyn: 1. Stowarzyszenie MAMUŚKI Żeńsko 2. Koło Gospodyń Wiejskich w Krzęcinie 3. Stowarzyszenie Klub Seniora GRANOWIACY 4. Sołectwo Żeńsko 5. Ewa Rutkowska z Granowa Wszyscy przybyli mogli skosztować i zakupić pierogi pod różną postacią, a ponadto oddać głos na najsmaczniejsze pierogi. Oprócz głosów publiczności jury nadało własny tytuł „Pierogowego Mistrza” wyłaniając trzech zwycięzców, którzy z rąk Wójta Gminy Krzęcin otrzymali bony pieniężne I – miejsce Ewa Rutkowska z Granowa (300,00 zł.) II – miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Krzęcinie (200,00 zł.) III –miejsce Stowarzyszenie MAMUŚKI Żeńsko (100,00 zł.) „Nagroda Publiczności” trafiła do drużyny Koła Gospodyń Wiejskich w Krzęcinie. Gratulujemy zwycięzcom !!! Nowością i dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa z niespodzianką, zorganizowana przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Krzęcinie - której inicjatorem i napędem była przewodnicząca pani Agnieszka Leciejewska. Niespodzianką było wylosowanie trzech szczęśliwych numerków z loterii i wręczenie nagród. Pamiętając o tym, że Święta Bożego Narodzenia to czas radości, śpiewania i kolędowania przyczyniliśmy się do kultywowania tej pięknej tradycji przygotowując dla Państwa część artystyczną w której wystąpili nasi zdolni lokalni artyści. Na naszej niewielkiej scenie nie zabrakło najmłodszych artystów z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie, tancerzy z Zespołu Tańca Współczesnego „SWING”, Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Krzęcinie oraz dzieci z placówek kultury. Swoim występem umilił nam czas gminny chór CON PASSIONE i wprowadził nas jeszcze bardziej w ten świąteczny czas śpiewając kolędy. Gminne Centrum Kultury jako organizator Jarmarku Bożonarodzeniowego, składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Jarmarku, który wprowadził w magię zbliżających się świąt. Dziękujemy wszystkim artystom, wystawcom oraz mieszkańcom naszej gminy i gościom za tak liczne przybycie. Bardzo cieszymy się, że byliście Państwo z nami. Do zobaczenia za rok! Wesołych Świąt ….

Wpisany przez: Admin

  • :
  • :

Dziś jest sobota 19 stycznia 2019, imieniny: Henryka i Mariusza