Środki dla Gminy Krzęcin na zabytki!

W naborze ogłoszonym na początku tego roku w ramach pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, o czym informowaliśmy już wcześniej, Gmina Krzęcin złożyła 5 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 2.330.440 zł.

kosciol

Wnioski te dotyczyły wsparcia na realizację projektów związanych z pracami przy zabytkach znajdujących się na terenie gminy, wpisanych do rejestru wojewódzkiego konserwatora, których właścicielem są parafie rzymsko-katolicke. Wnioskowane wsparcie planowano przeznaczyć na prace restauratorsko-konserwatorskie w kościołach w Chłopowie, Krzęcinie, Nowym Klukomiu, Rakowie i Żeńsku.

nk

Ostatecznie gmina uzyskała wsparcie na 2 spośród 5 zgłoszonych wniosków. Z informacji, która dotarła do nas w piątek 14 lipca br., wynika, że przyznane zostało dofinansowanie na renowację wieży kościoła i więźby dachowej w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Nowym Klukomiu (686.000 zł) oraz na renowację ołtarza i fumigację kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Krzęcinie (375.340 zł). Cieszymy się, że dzięki kolejnym środkom pozyskanym przez gminę uda się poprawić stan i uratować przed zniszczeniem obiekty zabytkowe stanowiące dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada jednocześnie, że będzie ogłoszony drugi etap naboru konkursowego, więc te projekty, które tym razem nie uzyskały wsparcia, mają jeszcze szansę realizacji.

Wpisany przez: Admin

  • :
  • :

Dziś jest środa 06 grudnia 2023, imieniny: Mikołaja i Emiliana