Działania prewencyjne – plan dystrybucji tabletek jodku potasu

jodek

Zgodnie z poleceniem władz centralnych gmina Krzęcin realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.
Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.
Podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie gminy, w zależności od miejsca zamieszkania:
1.    Szkoła Podstawowa w Krzęcinie

Miejscowości: Żeńsko, Wężnik, Kaszewo, Mielęcin, Objezierze, Przybysław, Rakowo, Słonice.

2.    Niepubliczny Zakład  Opieki Zdrowotnej Marian Jędrzejczyk, ul. Pogodna 9, 73-231 Krzęcin

Miejscowości: Krzęcin, Boguszyce, Grzywacz, Prokolno, Smużyk, Sobolewo, Granowo, Potoczna, Sobieradz, Chłopowo, kol. Chłopowo IV, kol. Chłopowo V, Ligwiąca, Pluskocin, Sowiniec, Nowy Klukom.

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie  Gminy Krzęcin

1.    Do punktu wydawania preparatów należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
2.    Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym . W pierwszej kolejności wydawanie preparatów następuje osobom zameldowanym/zamieszkującym gminę Krzęcin.
3.    Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
4.    Jedna osoba może otrzymać dowolną ilość tabletek dla członków rodziny (po udokumentowaniu ilości członków rodziny poprzez złożenie oświadczenia – plik do pobrania na dole strony.
5.    Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.
6.    Wszelkie próby destabilizacji wydawania preparatów rozwiązywać będą patrole Policji i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Grupa ryzyka i dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach:
•    Noworodki do 1 miesiąca życia -16 mg - ¼ tabletki
•    Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat - 32 mg - ½ tabletki
•    Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat -  65 mg - 1 tabletka
•    Dorośli, osoby w podeszłym wieku (do 60 lat) i dzieci w wieku powyżej 12 lat -130 mg - 2 tabletki
•    Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg - 2 tabletki

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy do 60. roku życia (ze względów medycznych).

Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Krzęcin.

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne.
Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych.
________________________________________
Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.
________________________________________
Jak podaje administracja rządowa podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela.


 Krzęcin, dnia 10 października 2022 r.                    

Wójt Gminy Krzęcin
   Bogdan Wojciech Brzustowicz

do pobrania:

- OŚWIADCZENIE

dodatek

dodatek

Wpisany przez: Admin

  • :
  • :

Dziś jest poniedzialek 06 lutego 2023, imieniny: Doroty i Tytusa