Gminny Festyn Dożynkowy 2019

Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. W słoneczną niedzielę 1 września w Krzęcinie odbyły się dożynki gminne. Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dziękczynna w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Jana Chrzciciela pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Tadeusza Łuczaka.

Podczas nabożeństwa zostały poświęcone wieńce i chleby dożynkowe. W trakcie liturgii ks. Łuczak poświęcił 9 kolorowych wieńców wykonanych przez:
1. Sołectwo Krzęcin
2. Sołectwo Krzęcin – „twórców indywidualnych” z kolonii Prokolno-Grzywacz
3. Sołectwo Granowo
4. Sołectwo Chłopowo
5. Sołectwo Żeńsko
6. Sołectwo Rakowo
7. Sołectwo Przybysław
8. Sołectwo Kaszewo
9. Sołectwo Objezierze
Po mszy świętej uroczysty korowód prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE oraz Starostów dożynek – Patrycję Tułaza i Mariana Pawlaka przeszedł do amfiteatru, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Tam właśnie odbył się obrzęd dożynkowy, który przeprowadził ZPiT Pyrzyce, podczas którego przekazano na ręce Wójta Gminy Krzęcin Bogdana Wojciecha Brzustowicz dwa bochenki chleba (chleb tradycyjny dożynkowy oraz chleb pieczony z pieca chlebowego opalanego drzewem), którymi następnie włodarz wraz ze Starostą Choszczeńskim Wiolettą Kaszak i Przewodniczącym Rady Gminy Krzęcin Arturem Konopelskim częstował wszystkich zgromadzonych. Wójt Gminy Bogdan Wojciech Brzustowicz podziękował wszystkim za wspólny wkład i włączenie się w kultywowanie pięknych, polskich tradycji dożynkowych, a Pani Wioletta Kaszak – Starosta Powiatu Choszczeńskiego przekazała zgromadzonym wiele ciepłych słów, życząc wszystkiego, co dobre rolnikom i mieszkańcom naszej Gminy.
Ponadto w uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in.: Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego Paweł Szuber i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Henryk Owczarek, którzy razem ze Starostą Powiatu Choszczeńskiego ufundowali bon dożynkowy o wartości 1.000,00 zł na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Ponadto w Święcie Plonów uczestniczyli zaproszeni goście, Radni Gminy Krzęcin, delegacje sołeckie, pracownicy samorządowi oraz mieszkańcy Gminy Krzęcin. Jak co roku podczas dożynek Wójt Gminy Krzęcin oraz Przewodniczący Rady Gminy Krzęcin Artur Konopelski nagrodzili sołtysów z 11 sołectw oraz Starostów tegorocznych Dożynek. Nagrody powędrowały do następujących osób:
1. Sołtysa wsi Granowo – Magdaleny Rutkowskiej
2. Sołtysa wsi Chłopowo – Patrycji Tułaza
3. Sołtysa wsi Przybysław – Przemysława Kusza
4. Sołtysa wsi Rakowo – Elżbiety Kowalskiej
5. Sołtysa wsi Objezierze – Macieja Radomiaka
6. Sołtysa wsi Żeńsko – Natalii Wróbel
7. Sołtysa wsi Krzęcina – Kamila Kozłowskiego
8. Sołtysa wsi Kaszewo – Pauliny Preis
9. Sołtysa wsi Mielęcin – Włodzimierza Burego
10. Sołtysa wsi Nowy Klukom – Stanisława Gorzynik
11. Sołtysa wsi Słonice – Małgorzaty Bartczak
12. Starościny dożynek – Patrycji Tułaza
13. Starosty dożynek – Mariana Pawlak
Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną, rozpoczętą dożynkowymi przyśpiewkami przez zespół śpiewaczy „Bierzwniczanki” z Bierzwnika, zespół śpiewaczy „Granowianki” z Granowa oraz zespół wokalny „Optymiści” z Przelewic i zespól śpiewaczy „Złota jesień” z Dolic. Biesiadą góralką czyli Kapelą HORA ze Szczyrku zakończyliśmy część artystyczną.
To już tradycja, że podczas dożynek odbywa się rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz przeprowadzony jest Turniej Sołectw.
Dużo emocji wzbudziło rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”.
W konkursie wzięło udział 8 sołectw z Gminy Krzęcin, wśród nich były wieńce wykonane przez: Sołectwo Krzęcin, które wystawiło dwa wieńce, Sołectwo Granowo, Sołectwo Chłopowo, Sołectwo Żeńsko, Sołectwo Rakowo, Sołectwo Przybysław, Sołectwo Kaszewo, Sołectwo Objezierze. Tegoroczne wieńce oceniała komisja w składzie:
1. Jolanta Ziółkowska – prezes Klubu Plastyka „Impresja” z Choszczna działającego przy Choszczeńskim Domu Kultury
2. Ksiądz Rafał Stachowiak z parafii Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Krzęcinie
3. Monika Rodykow – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzęcinie
4. Iwona Brodzińska – pracownik Ogrodu Kultury w Przelewicach
Bon ufundowany przez Zarząd Powiatu Choszczeńskiego o wartości 1.000,00 złotych trafił do Sołectwa Krzęcin, który zdobył pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Rakowo otrzymując bon pieniężny w wysokości 700,00 zł, trzecie miejsce przyznano dla „Twórców indywidualnych” z kolonii Prokolno-Grzywacz z Sołectwa Krzęcin otrzymując bon pieniężny w wysokości 500,00 zł. Pozostałe sołectwa: Granowo, Chłopowo, Objezierze, Żeńsko, Przybysław i Kaszewo otrzymało bony pieniężne w wysokości po 250,00 złotych, które wręczył Wójt Gminy Krzęcin Bogdan Wojciech Brzustowicz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Arturem Konopelskim.
Natomiast dużo zabawy i śmiechu przyniósł Turniej Sołectw Gminy Krzęcin. W tegorocznym turnieju zaproszenie do udziału przyjęło 6 sołectw: Objezierze, Rakowo, Przybysław, Chłopowo, Żeńsko i Krzęcin. Podczas potyczek sołeckich panowała świetna atmosfera, która pozwoliła zaangażować wszystkich do wspólnej zabawy. Każda drużyna otrzymała nagrodę za swoją odwagę, uczestnictwo i chęć rywalizacji. Pierwsze miejsce i bon pieniężny o wartości 600,00 zł otrzymało Sołectwo Objezierze, drugie miejsce i bon pieniężny o wartości 500,00 zł otrzymało Sołectwo Krzęcin, trzecie miejsce i bon pieniężny o wartości 400,00 zł otrzymało Sołectwo Chłopowo. Pozostałe sołectwa Przybysław, Rakowo i Żeńsko otrzymały bony o wartości po 200,00 złotych. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom za udział w pełnym emocji Turnieju Sołectw.
Słoneczna pogoda sprzyjała miłym spotkaniom i rozmowom. Licznie zgromadzona i rozweselona publiczność, mogła korzystać z wielu towarzyszących atrakcji tj. skosztować ciast, pierogów, bigosu, pieczonych skrzydełek, chleba ze smalcem, smacznych gorących gofrów i pizzy z pieca chlebowego opiekanego drzewem. Można było również podziwiać obrazy Klubu Plastyka „Impresja” z Choszczna oraz zakupić publikację „Gmina Krzęcin z różnych stron”. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu tegorocznych Dożynek Gminnych, dziękujemy sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom i gościom za udział w dożynkach, a tym samym za włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów. To był udany i wyjątkowy dzień.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Gminne Centrum Kultury w Krzęcinie

Wpisany przez: Admin

  • :
  • :

Dziś jest wtorek 04 sierpnia 2020, imieniny: Dominika i Protazego

Najbliższe wydarzenie: