Znowu byliśmy w Krzęcinie (w gminie Skawina)

W dniu 22 lipca 2019r. delegacja z Krzęcina w składzie: Ryszard Przywarty (Sekretarz UG w Krzęcinie), Joanna Witkowska (Skarbnik Gminy Krzęcin) oraz Janusz Głowacki (Gminne Centrum Kultury w Krzęcinie) wyjechała  do zaprzyjaźnionego Krzęcina w Gminie Skawina (woj. Małopolskie) na zaproszenie Prezesa Kółka Rolniczego w Krzęcinie Pana Mariana Bylicy aby uczestniczyć w ważnych dla zaprzyjaźnionych krzęcinian uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej budowniczych Kasy Stefczyka oraz otwarcia i poświęcenia placu rekreacyjnego.

Wyjechaliśmy bardzo wcześnie rano 22 lipca, o godzinie 4.30. Dzięki staraniom Pana Janusza, który pełnił również funkcję naszego kierowcy, długa 8 godzinna jazda minęła szybko i nie była męcząca. W skawińskim hotelu zameldowaliśmy się już po godzinie 13.
 Po krótkim odpoczynku wyjechaliśmy do Krzęcina (gm. Skawina), gdzie uczestniczyliśmy w oficjalnych uroczystościach oraz spotkaniach. W uroczystościach brali udział miejscowi działacze samorządowi, działacze Kasy Stefczyka, Stowarzyszenia  Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej, Kółka Rolniczego oraz sportowcy i mieszkańcy Krzęcina.  Wśród zaproszonych gości uczestniczących w uroczystościach byli: Wicestarosta powiatu krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Radny powiatu Paweł Kolasa, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko. Uroczystość prowadził Pan Antoni Bylica. W czasie spotkania przekazaliśmy upominek dla Mieszkańców zaprzyjaźnionego Krzęcina w postaci wyposażenia dla miejscowej świetlicy (otwierany plac rekreacyjny znajduje się przy świetlicy).
Po przyjeździe mogliśmy przekonać się, że w zaprzyjaźnionym Krzęcinie zaszły duże zmiany. W ciągu dwóch ostatnich lat wybudowano w nim kanalizację, a obecnie trwają prace nad ułożeniem chodników. Nie zmienili się tylko ludzie, są tak samo przyjaźni, życzliwi i bardzo gościnni.
W tym miejscu trzeba dodać, że bardzo mile nam było słuchać opowiadania przedstawiciela  Klubu Sportowego „Iskra” z Krzęcina, którego zawodnicy gościli niedawno w naszej gminie i ciepło wspominali ten pobyt.
Dzięki uprzejmości księdza wikarego oraz kościelnego zwiedziliśmy przepiękny drewniany Kościół p.w. Narodzenia NMP, zbudowany w 1589r., o konstrukcji zrębowej. Cały obiekt  jest zabytkiem i zawiera bezcenne skarby, w tym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1520r., czy też jeden z najstarszych w Polsce drewnianych krzyży.
W czasie pobytu byliśmy również gośćmi Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Norberta Rzepisko. Skawina jest pięknym rozwijającym się miastem i gminą, w której cały czas się coś dzieje. W dniu naszego pobytu oddawano do użytku np. 2,2 km odcinek obwodnicy Skawiny, gdzie  wybudowano most nad linią kolejową, rondo na skrzyżowaniu, a także drogę klasy GP wraz z chodnikami i ścieżką rowerową o wartości  ok. 15 mln złotych.

 

Wpisany przez: Admin

  • :
  • :

Dziś jest środa 29 listopada 2023, imieniny: Błażeja i Saturnina